Neden Bilim İnsanları ve Doktorlar Beyaz Önlük Giyer?

Hepimizin bildiği gibi bilim insanları ve doktorlar beyaz önlük giyer. Bu bir kural ve bilimsel titizliktir. Ama neden doktorlar ve bilim insanları beyaz önlük giyerek hedef haline gelmişler? Bunun altında yatan sebep tarihsel nedenler mi, yoksa sadece zararlı maddelerden korunmak için mi? Hadi hep beraber bunun cevabını arayalım. Bilim insanlarını ve doktorların beyaz önlük giymelerinin altında yatan psikolojik ve işlevsel nedenlerine göz atalım.

İlk olarak tarihe baktığımızda. Doktorlar zamanında üstlerine bulaşan kan veya kiri saklamak için siyah giysiler giyerlermiş. Aynı zamanda bu bir mesleklerinin saygı göstergesi için giyildiği üniforma rengiydi. Geçmişte Avrupa’da insanlar resmi durumlar için siyah giysiler giyerlermiş. Mikropların hastalıklara neden olması sonucunda, doktorlar hijyenin ne kadar önemli olduğunu kavradılar. Doktorlar ve bilim insanları kendilerinin temiz olduklarını göstermek için beyaz önlük giymeye başladılar.  Beyaz önlük kirlendiğini ve derhal yıkanması gerektiğini söyleyen bir araçtı. Enfeksiyonlardan, zararlı maddelerden korunmak için de işe yarıyordu. 

İkinci nedeni ise maliyetiydi. Renkli kumaşlar veya kumaşları boyamak, beyaz veya siyah renkli kumaşların aksine daha masraflıdır. İyi biçimde muhafaza edilmelerini de sağlamak lazım. Renkli bir kumaşta bunu sağlamak daha zor ve pahalı. Bu yüzden beyaz renk bu iş için biçilmiş kaftandı.

Tabi ki beyaz önlüklerin güçlü bir akılda kalıcı sembol olduklarını unutmamak lazım. Biz beyaz önlük giyen birini gördüğümüzde, o kişi için doktor, hemşire veya bilim alanında çalışan biri olarak düşünebiliriz. Bu sayede beyaz önlüğün sembolik bir ağırlığı olduğu yadsınamaz bir gerçek. 

Sonuç olarak, beyaz önlük yazdığım güçlü nedenlerden ötürü giyiliyor. Ayrıca beyaz önlük mikropların keşfinden sonra büyük bir önem kazandı ve şimdi bilim dünyasının profesyonelce bir simgesi haline geldi. 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Fikirlerinizi paylaşmak istiyorsanız bana dm atabilirsiniz.

İdil Salihoğlu

Kaynak:

https://www.quora.com

https://dressamed.com

https://www.dr-james.com/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.