AVRUPA ÜLKELERİ: FİNLANDİYA

Başkent: Helsinki

Finlandiya ya da resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, bir Kuzey Avrupa ülkelesidir ve İskandinav ülkelerinin en doğuda olanıdır. Toplam 333.145 km2’lik alanıyla Avrupa’nın en büyük altıncı ülkesidir. Doğudan Rusya Federasyonu, Kuzeyden Norveç, Kuzeybatıdan İsveç, Botni Körfezi, Güney ve Güney Batıdan Baltık Denizi (Botni ve Finlandiya Körfezi) tarafından çevrelenmektedir. Aynı zamanda Aland Adaları da bu ülkeye dahildir.Yüzölçümü 338.145 km2’dir. Karaların yüzölçümü 304.473 km2 suların yüzölçümü ise 33.522 km2’dir.

Sınır ülkeler: Norveç 727 kilometre, İsveç 614 kilometre, Rusya 1.313 kilometre olmak üzere toplam kara sınırları uzunluğu 2.654 kilometreyi bulur. Toplam kıyı uzunluğu ise 1.250 kilometredir.
Finlandiya topraklarının yaklaşık üçte biri kutup bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle nüfusu çok azdır (5.521.158)

Finlandiya topraklarının tabanını, birinci zaman öncesinden kalma Arkeyen sıradağların aşınmasıyla ortaya çıkmış granit bir peneplen oluşturur. Dördüncü Zaman’da bu peneplen buzullarla kaplanıp yoğun biçimde aşınmış olduğundan ülkenin ortalama yüksekliği düşüktür (400 metrenin altında). Finlandiya’nın coğrafyasına damgasını vuran çok sayıdaki gölde söz konusu buzulların hareketi ve erimesiyle ortaya çıkmıştır. Arazinin yüksekliği güneyden kuzeye doğru artar. Bin Göller Ülkesi olarak anılan Finlandiya’da, Güney Finlandiya engebelerinin en büyük parçasını oluşturan söz konusu tepelerin aralarında yer alan pek derin olmayan çukurluklarda, çok sayıda göl tespih tanesi gibi sıralanır. Bütün ülkedeki göl sayısı 187.888i (500 metrekareden büyük göller) bulur. Seima Gölü ülkenin en büyük gölüdür.

Sema Gölü

Bir kuzey ülkesi olmasına rağmen Finlandiya’da Atlas Okyanusu’nun etkisiyle nispeten ılıman bir iklim hüküm sürer. Ülke toprakları her ne kadar kış mevsiminde kalın bir kar ve buzul örtüsünün altında kalırsa da en soğuk ay ortalamaları kuzeyde -15 güneyde ise -7 derecenin altına inmez. Yazlar yağışlı, kısa ve nispeten sıcak geçer(15 ile 17 derece).Yağış miktarı güneyden kuzeye doğru azalır ve güneyde 700 mm olan yıllık ortalama kuzeyde 400 mm ye kadar düşer.

Kağıt yapım makineleri sanayisinde dünya lideri olan ülkede, çeşitli endüstrilerde kullanılmak üzere çelik, bakır ürünleri ve nikel işlenmektedir. Yer altı kaynakları bakımından fakir olan ülkede en çok bulunan maden bakırdır. Finlandiya’da uzun süren kış mevsimi nedeni ile kış turizmini tercih eden turistler için çeşitli imkanlar bulunur.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.